Fakty i mity na temat kuchni staropolskiej
- Szczegóły
Kuchnia staropolska to dania, które kojarzą się z obiadami gotowanymi przez mamę i babcię. To smaki dzieciństwa. To również potrawy, które według Polaków powstały w Polsce i jedynym miejscem, w którym można je skosztować, jest właśnie Polska. Nie zawsze jest to jednak prawda. Wiele takich dań ma bardziej skomplikowaną historię powstania, niż można się spodziewać.
Mity o kuchni staropolskiej
Jedną z potraw, która uważana jest za typową polską potrawę, są pierogi. I jest to prawda, jednak danie to nie zostało wymyślone przez Polaków. Ich powstanie zawdzięczamy Chińczykom. Dania bardzo przypominające polskie pierogi można zjeść w każdym zakątku świata. Różnią się składem ciasta i nadzieniem, ich kształty także są różnorodne, jednak sposób ich powstawania jest identyczny. Nie jest więc prawdą, że pierogi można zjeść jedynie w Polsce.
Inną potrawą będącą ważnym elementem kuchni polskiej jest kotlet schabowy. Podobnie jak pierogi nie został wymyślony przez Polaków. Pierwsze potrawy opierające się na smażeniu mięsa powstawały w Bizancjum, skąd pomysł trafił do Mediolanu, w którym zaczęto robić potrawę o nazwie cottoletta alla milanese, skąd wzięła się polska nazwa kotletów.
Fakty dotyczące kuchni staropolskiej
Różne dania kuchni staropolskiej można skosztować w naszej restauracji w Olsztynie. Jednym z nich jest bigos. Danie to ma swoje korzenie w XVII wieku. Było wtedy potrawą z mięsa, ryb lub raków z dodatkiem cytryn, limonek i octu winnego. W XVIII wieku drogie składniki zaczęto zastępować kiszoną kapustą i w ten sposób powstała potrawa, którą znamy obecnie.
Kolejną tradycyjną polską potrawą jest rosół. Dawniej gotowano go na podstawie solonego, suszonego mięsa. Wywar ten nazywano rozsół, skąd wzięła się jego obecna nazwa. Suszone mięso z czasem zastąpiono świeżym.